آموزش الکترونیک ، جلسه یازدهم ؛ باتری

آموزش الکترونیک ، جلسه یازدهم ؛ باتری

باتری یکی از مهم ترین منابع تولید کننده انرژی مورد نیاز ربات می باشد . در بعضی از مسابقات اجازه استفاده از منبع تغذیه به عنوان تامین کننده انرژی مورد نیاز ربات به شرکت کنندگان داده نمی شود و یا استفاده از باتری دارای مزایا و امتیازات بیشتری می باشد و یا ربات در محیطی فعالیت می کند که نمی توان از منبع تغذیه استفاده نمود ( مانند ربات های زیردریایی ) .

باتری ها دارای انواع مختلفی می باشند و هر یک دارای ویژگی به خصوصی می باشند و با توجه به نیاز ، باید یکی از انواع آن ها را انتخاب نمود !!

از جمله ویژگی های مهم باتری ها می توان به ولتاژ باتری ، جریان ماکزیمم ، انرژی باتری و وزن آن اشاره نمود که هر یک از پارامترهای فوق به اختصار در زیر توضیح داده می شوند ؛

  • ولتاژ باتری : این پارامتر بیان کننده حداکثر ولتاژ می باشد که باتری می تواند تولید نماید
  • حداکثر جریان باتری : این پارامتر بیان کننده حداکثر جریانی است که باتری می تواند به مصرف کننده تحویل دهد . این پارامتر معمولا بر حسب mA ( میلی آمپر ) بر روی باتری نوشته می شود
  • انرژی باتری : این پارامتر که بر حسب mAh بیان می شود و نشان دهنده مدت زمانی می باشد که باتری می تواند جریان خاصی را به مصرف کننده تحویل دهد . فرض کنید یک باتری ۱۶۰۰mAh در اختیار داشته باشیم ، این باتری می تواند جریان ۱۶۰۰mA را به مدت یکساعت و یا جریان ۴۰۰mA را به مدت ۴ ساعت به ما تحویل دهد !!
  • وزن باتری : در ساخت انواع ربات ها خصوصا ربات های پرنده ، این پارامتر اهمیت فراوانی پیدا می کند و تا حد امکان باید از باتری های سبک استفاده کرد

در زیر تعدای از باتری های رایج در بازار را به طور مختصر مورد بررسی قرار می دهیم ؛

باتری های آلکالین (  Alkaline )

این باتری ها در دسترس ترین و ارزانترین نوع باتری می باشند و ظرفیت توان پایینی دارند . همچنین ، دارای وزن سنگینی می باشند . این باتری ها در مواردی که جریان زیاد در زمان کم مورد نیاز است ، دچار مشکل می شوند و به سرعت تخلیه می گردند !!

پیل سوختی ( Fuel Cells )

این باتری ها دارای قیمت زیادی می باشند !! چگالی انرژی بسیار بالایی دارند و می توانند انرژی بسیار زیادی را تحویل مصرف کننده دهند . این باتری ها همانند یک موتور می باشند که با سوخت اتانول و متانول کارکرده و تولید انرژی می نماید !!

باتری اسید سرب ( Lead Acid )

این باتری ها همان باتری خودرو می باشند که به دلیل ارزانی و آسانی ساخت ، بسیار مورد استفاده قرار می گیرند . تنها نکته منفی این باتری ها ، بزرگی و سنگینی آن ها می باشد !

باتری نیکل متال هیدرید ( NiMH )

این نوع باتری ها در تلفن های بیسیم به کار می روند ، به دفعات متعدد شارژ می شوند و از خروجی جریان مناسب و بیشترین چگالی انرژی برخوردار می باشند . این باتری دارای زمان شارژ طولانی ( حدود ۱۰ ساعت ) می باشند .

همچنین ، این باتری ، دارای درصد بالای دشارژ خود به خودی می باشد ، یعنی اگر چند روز آنها را بدون استفاده رها کنید ، خواهید دید که باتری دشارژ شده است !!

باتری نیکل کادمیم ( NiCad )

این نوع باتری ها بیشترین خروجی جریان را دارند ، نسبت به باتری های نیکل متال هیدرید ارزان تر بوده و می توانند در عرض ۱ تا ۲ ساعت ، شارژ شوند . این باتری ها از اثر حافظه برخوردارند ، یعنی یک باتری نیکل کادمیم ، در طی شارژ های متوالی به تدریج انرژی کمتری را بعد از هر شارژ ذخیره می کند . برای جلوگیری از اثر حافظه ، قبل از شارژ این باتری ها باید آن ها را به طور کامل دشارژ کرد !!

باتری یون – لیتیوم ( Lithium – ion )

باتری های یون – لیتیوم ، نوع جدیدی از باتری ها با ظرفیت انرژی برابر با باتری های نیکل متال هیدرید و نیکل کادمیم می باشند و وزن آنها ۲۰ الی ۳۰ درصد کمتر است !! سایر باتری ها ، اگر قبل از خالی شدن یا دشارژ کامل ، شارژ شوند ، به تدریج آسیب دیده و خراب می شوند اما باتری های یون – لیتیوم را در هر زمان دلخواه می توان شارژ کرد .

این باتری ها گران هستند ، اما به دلیل وزن کم از اهمیت زیادی در ساخت ربات ها برخوردار می باشند !! نوع دیگری از این باتری ها ، باتری های لیتیوم – پلیمر می باشند که می توانند جریان خروجی زیادی تولید نمایند ، اما چگالی توان کمتری نسبت به باتری یون – لیتیوم دارند !!

دیدگاه مشتریان

مطالب مرتبط

آموزش الکترونیک ، جلسه دوازدهم و پایانی

در جلسه پایانی دوره آموزشی مقدماتی الکترونیک ، تصمیم به ارائه فایل کامل یازده جلسه ...
آموزش الکترونیک ، جلسه دوازدهم و پایانی
73 امتیاز 4.9 ستاره

آموزش الکترونیک ، جلسه دهم ؛ قطعات پرمصرف

معرفی قطعات پرمصرف الکترونیک و رباتیک - بخش دوم و پایانی میکروسوئیچ میکروسوئیچ یک کلید فشاری می ...
آموزش الکترونیک ، جلسه دهم ؛ قطعات پرمصرف
80 امتیاز 4.9 ستاره

آموزش الکترونیک ، جلسه نهم ؛ قطعات پرمصرف

معرفی قطعات پرمصرف الکترونیک و رباتیک - بخش اول LED Light Emitting Diod و یا LED ، ...
آموزش الکترونیک ، جلسه نهم ؛ قطعات پرمصرف
68 امتیاز 4.9 ستاره

آموزش الکترونیک ، جلسه هشتم ؛ خازن

خازن یکی از قطعات پرکاربرد در مدارات الکترونیکی می باشد . خازن را با حرف ...
آموزش الکترونیک ، جلسه هشتم ؛ خازن
59 امتیاز 4.7 ستاره
error:
به کارگاه دانشمندان و مخترعان دیوانه خوش آمدیددرباره ما
+ +
Top