فیسبوک و تحقیقات در زمینه رباتیک

فیسبوک و تحقیقات در زمینه رباتیک

فیسبوک حوزه‌ی تحقیقات رباتیک را به فعالیت‌ های خود افزوده است و به‌ نظر می‌ رسد برنامه‌ هایی جدی برای آینده‌ی این صنعت در نظر داشته باشد !!

فیسبوک به‌ دنبال افزایش تحقیقات در حوزه‌ی رباتیک است . شاید شنیدن این خبر در نگاه اول باعث تعجب همه شود که چرا غول شبکه‌ های اجتماعی به‌ جای پرداختن به مسائل تخصصی خود ، حوزه‌ های جدید را برای فعالیت انتخاب می‌ کند . به‌ هرحال فیسبوک سازمانی بزرگ است که اولویت‌ های متعددی را برای رقابت در نظر می‌گیرد . به‌ علاوه شاید تحقیقات فیسبوک در حوزه‌ی رباتیک ، تأثیر مستقیمی بر تجربه‌‌ی کاربران در شبکه‌ی اجتماعی نداشته باشد ، اما آنچه آنها از تحقیقات می‌ آموزند ، احتمالا مفید واقع خواهد شد .

اگرچه صنعت رباتیک به‌ عنوان فعالیتی جدید از سوی فیسبوک شناخته می‌ شود ، فعالیت آنها در حوزه‌ی هوش مصنوعی ، تاریخچه‌ ای طولانی دارد . امروزه مکانیزم‌ هایی که با هوش مصنوعی پیاده می‌ شوند ، تقریبا همه‌ی بخش‌ ها از جلوه‌ های تصویری شبکه‌ های اجتماعی تا مدیریت خودکار محتوا را بر عهده می‌ گیرند .

هوش مصنوعی و رباتیک ، حوزه‌ های مشترک زیادی با یکدیگر دارند . به‌ همین دلیل پیشرفت در یکی از آنها می‌ تواند به سود حوزه‌ی دیگر هم باشد . به‌ علاوه دستاورد های جدید در هر حوزه می‌ تواند زمینه‌ ای برای تحقیقات بیشتر در حوزه‌ی دوم را فراهم کند . به‌ همین دلیل نمی‌ توان تعجب کرد که فیسبوک با آن سابقه و علاقه‌ی شدید به هوش مصنوعی ، در صنعت رباتیک نیز وارد شود . شاید آنها قصد دارند با تحقیقات در این حوزه ، بینش و چشم‌ انداز های جدید در بخش هوش مصنوعی دریافت کنند . در ادامه نگاهی به پروژه‌ های در حال اجرای تیم تحقیقات رباتیک فیسبوک و کاربردهای آنها خواهیم داشت .

یادگیری راه رفتن

راه رفتن یکی از پیچیده‌ ترین یا مجموعه‌ ای از پیچیده‌ ترین عملکردهای بدنی محسوب می‌ شود . به‌ علاوه وقتی با رباتی ۶ پا رو به‌ رو باشیم ، راه رفتن پیچیده‌ تر هم می‌ شود . ربات‌ های مورد تحقیق فیسبوک از همین نوع هستند . مهندسان می‌ توانند ربات‌ ها را به‌ گونه‌ ای برنامه‌ ریزی کنند که راه بروند . البته با چنین روشی به‌ نوعی راه رفتن را به آنها آموخته‌ اند . انسان‌ ها هیچگاه با آموزش ، راه رفتن را نمی‌ آموزند . به‌ همین دلیل مهندسان فیسبوک تصمیم گرفتند یادگیری راه رفتن را بر عهده‌ی خود ربات بگذارند !!

چنین تحقیقاتی در دنیای رباتیک تازگی ندارد . بسیاری از متخصصات رباتیک و محققان هوش مصنوعی مشغول تحقیقات در این بخش هستند . در گذشته مقاله‌ ها و دستاورد های گوناگونی از تیم‌ های رباتیک دیده شد که یادگیری راه رفتن را به سوژه‌ی خود اضافه کردند . به‌ عنوان نمونه می‌ توان به ربات‌ های حشره‌ ای اشاره کرد که ژاپنی‌ ها یادگیری فرآیند راه رفتن را به‌ عنوان قابلیتی درون آنها قرار دادند .

تیم تحقیقاتی فیسبوک ، موارد ابتدایی را به ربات خود اضافه کرده و ساختاری همچون جایزه دادن به‌ خاطر راه رفتن را در برنامه‌ هایش پیاده‌ سازی کرد . هیچ آموزش مستقیمی درباره‌ی نحوه‌ی راه رفتن به ربات داده نشده و همه‌ چیز به‌ صورتی تجربی آموخته شد . هدف از این پروژه‌ی تحقیقاتی ، کاهش حداکثری زمان یادگیری راه رفتن ربات بیان شده است .

اکنون این سؤال پیش می‌ آید که چنین پروژه‌ ای چه فایده‌ ای برای فیسبوک خواهد داشت ؟ فیسبوک مجموعه‌ ای عظیم از داده در اختیار دارد که به‌ صورت پیچیده ساختاربندی شده‌ اند . البته پیدا کردن مسیر در شبکه‌ ای در هم تنیده از اطلاعات ، با راه رفتن عادی تفاوت‌ های زیادی دارد ، اما ایده‌ی اصلی که سیستمی با استفاده از قوانین مختصر و در زمانی کوتاه ، فعالیت‌ ها را بیاموزد ، در هر دو صورت مسئله مشترک است .

فرآیند اصلی یادگیری توسط هوش مصنوعی و چگونگی از راه برداشتن موانع ، دور زدن قوانین و پردازش داده‌ ها و موارد دیگر ، همگی برای کارگزاران هوش مصنوعی اهمیت دارند . کارگزارانی که در آینده در دنیای فیزیکی یا مجازی فعالیت خواهند کرد . شاید در مرتبه‌ی بعدی که فیسبوک قصد نظارت بر پلتفرم خود را داشته باشد ، مدل هوش مصنوعی با قوانینی کار کند که در نتیجه‌ی همین یادگیری کسب خواهد کرد .

بهره‌گیری از کنجکاوی

پروژه‌ی دیگر فیسبوک جلوه‌ی فیزیکی ندارد ، اما مرتبط‌ تر با فرآیند های اصلی شرکت خواهد بود . همه‌ی مردم ، تا حدودی حس کنجکاوی دارند و با وجود آن که از خطرات احتمالی آن مطلع می‌ شوند ، باز هم با بهره‌گیری از همین حس ، یادگیری پربازده‌تری خواهند داشت . فیسبوک حس کنجکاوی را به یک بازوی رباتیک اضافه کرد که وظیفه‌ی انجام اموری ساده را بر عهده داشت .

شاید در نگاه اول عجیب به نظر برسد که حس کنجکاوی در رباتی اضافه شود . در تعریف دقیق‌ تر باید بگوییم که هوش مصنوعی موجود در ربات ، با اضافه شدن بخش کنجکاوی انگیزه می‌ گیرد تا در فرآیندهای خود به‌ دنبال راه‌ هایی برای کاهش عدم قطعیت باشد .

کنجکاوی در بازوی رباتیک ، دستاوردهای گوناگونی خواهد داشت . به‌ عنوان مثال تغییر زاویه‌ی دوربین از سوی آن ، با هدف بهبود دید و انتخاب صحیح‌ تر اجسام انجام می‌ شود . شاید با اضافه شدن کنجکاوی ، ربات مقصد خود را پیش از انجام عمل بررسی کند تا گذاشتن اجسام با فاصله و دقت عالی‌ تر انجام شود . به‌ هر حال ، اضافه شدن قابلیتی که منجر به انجام مطمئن‌‌ تر فرآیندها می‌ شود ، در نهایت به افزایش سرعت خواهد انجامید . البته شاید در ابتدا کمی با کاهش سرعت به‌ خاطر کنجکاوی پیش از تصمیم‌ ها رو به‌ رو شویم .

درباره‌ی فواید این دستاورد برای فیسبوک باید بدانید که غول شبکه‌ های اجتماعی ، تخصصی عمیق در بینایی کامپیوتری دارد . نمونه‌ هایی از تخصص آنها را در دستگاه هوشمند Portal دیده‌ ایم که کاربر را دنبال کرده و پردازش تصویری دقیقی هم ارائه می‌ کند . کسب اطلاعات از محیط پیرامون ، برای این کاربردها و هر مورد دیگری که با دیدن و حس کردن همراه باشد ، مفید خواهد بود .

هر دوربینی که داخل یک اپلیکیشن یا دستگاه وجود داشته باشد ، به‌ صورت دائمی در حال بررسی تصاویر اطراف است تا اطلاعاتی مفید از آنها استخراج کند . به‌ همین دلیل وقتی یک چهره وارد تصویر دوربین می‌ شود ، چندین الگوریتم به کار می‌ افتند تا تحلیل اطلاعات را شروع کنند . وقتی دوربین‌ ها فرد را می‌ بینند ، چنین سؤال‌ هایی را در الگوریتم‌ های خود حل می‌ کنند ؛

  • آیا مخاطب جسمی در دست دارد ؟
  • آیا متنی دارد که باید ترجمه شود ؟
  • آیا یک بارکد در دست دارد ؟
  • پس‌ زمینه‌ی تصویر چگونه است ؟
  • چه‌ مقدار با سوژه فاصله دارد ؟

به‌ علاوه وقتی جلوه‌ های واقعیت افزوده در دوربین لحاظ شود ، سؤال‌ ها بیشتر هم می‌شوند !! مثلا هوش مصنوعی باید خطوط چهره و موهای مخاطب را تشخیص دهد تا آنها را با سوژه‌ های واقعیت افزوده جایگزین کند .

پیشرفت در صنعت رباتیک به بهبود کارگزارهای هوش مصنوعی هم منجر خواهد شد

اگر دوربین یا هر گجت دیگر یا ربات ، بخواهد وظایف و سؤال‌ های بالا را به‌ یک‌ باره بررسی کند ، قدرت عظیمی از پردازنده مصرف خواهد کرد . چنین رویکردی نه‌ تنها مورد پسند کاربر نیست ، بلکه مهندسان سیستم نیز به‌ دنبال آن نیستند . به‌ علاوه اگر بررسی‌ ها همیشگی باشند هم نتایج خوبی نخواهند داشت . در این‌ میان اگر کارگزار هوشمند وارد عمل شود و با کمی حس کنجکاوی به‌ دنبال کاهش عوامل عدم قطعیت باشد ، می‌ توان دستاوردی قابل قبول را انتظار داشت . شاید حس کنجکاوی تنها در این بخش برای فیسبوک کاربرد داشته باشد که با توجه‌ به اولویت‌ های آنها ، بخش مهمی محسوب می‌ شود .

دیدن به کمک لمس کردن

بینایی یک حس بسیار مهم برای انسان‌ ها و همچنین ربات‌ ها محسوب می‌ شود ، اما ما و ربات‌ ها تنها از طریق این حس با جهان ارتباط برقرار نمی‌ کنیم . ربات‌ های بسیاری به حسگرهای صوتی ، نوری ، حرکتی و موارد دیگر مجهز هستند ، اما لمس کردن آن‌ چنان مرسوم نیست . چالش اصلی در این بخش ، کمبود فناوری‌ های بازخورد لمسی است . به‌ هرحال محققان فیسبوک قصد دارند از همین بازخوردها به‌ عنوان کمکی برای داده‌ های بصری استفاده کنند .

با نگاهی کلی ، می‌ توان منطقی بودن طرح مورد نظر را درک کرد . انسان‌ های مبتلا به اختلالات بینایی نیز از حس لامسه برای مسیریابی یا درک موقعیت اطراف استفاده می‌ کنند . البته نمی‌ توان ادعا کرد که آنها به‌ کمک لامسه می‌ بینند ، اما به‌ هرحال مفاهیم مشترکی در این تجربه به‌ دست می‌ آید . محققان فیسبوک در این بخش مدلی از هوش مصنوعی پیاده کردند که عملکرد خود را براساس ویدئو تنظیم می‌ کند . ویدئو نیز به‌ جای داده‌ های واقعی ، از داده‌ های باکیفیت لمسی به‌ دست می‌ آید .

 

در نتیجه‌ی تحقیقات فیسبوک مشخص شد که هوش مصنوعی اهمیتی به دیدن یا ندیدن محیط اطراف نمی‌ دهد . تا زمانیکه داده‌ ها به‌ صورت تصویری عرضه شوند ( حتی به‌ صورت نقشه‌ی نقاط فشار روی یک حسگر ) ، تصمیم‌ گیری توسط هوش مصنوعی مانند هر تصویر دیگر انجام می‌ شود .

نمی‌ توان ادعا کرد که فیسبوک به‌ دنبال لمس کردن کاربران از نزدیک باشد ، اما کاربرد تحقیقات بالا را نباید تنها در لمس کردن دید . شاید هدف نهایی ، باز هم پیاده‌ سازی یادگیری در مفاهیم مختلف باشد .

تصور کنید که دو جسم را بدون دیدن و تنها از طریق لامسه ، از هم تشخیص دهید . چنین فرآیندی عموما بدیهی به نظر می‌ رسد ، اما چرا ما چنین توانایی‌ هایی داریم ؟ چون وقتی جسمی را می‌ بینیم ، تنها شکل آن را درک نمی‌ کنیم ، بلکه مدلی از زوایا و احساسات مختلف آن را نیز در ذهن ترسیم می‌ کنیم .

شاید روزی بتوان از ترکیب حس‌ های گوناگون در ربات‌ ها استفاده کرد

شاید کارگزارهای هوش مصنوعی هم باید فرآیند یادگیری خود را از زمینه‌ ای به زمینه‌ی دیگر منتقل کنند . به‌ عنوان مثال شاید روزی داده‌ های شنوایی به حسگر یک بازو بگویند که جسم را با چه فشاری بگیرد و یا داده‌ های تصویری به میکروفن بگویند که چگونه صدا ها را از هم تشخیص دهد . جهان واقعی پیچیدگی‌ های فراوان دارد و داده‌ ها نیز در آن پیچیده‌ تر و بیشتر هستند . در نهایت توانایی بهره‌ گیری از حجم بالای داده ، صرف‌ نظر از نوع آن ، به توانایی در درک و ارتباط با دنیای واقعی منجر می‌ شود .

تحقیقات فیسبوک در حوزه‌ی رباتیک را می‌ توان به زبان ساده توضیح داد . مهمتر از مفاهیم تحقیقات ، زمینه‌ هایی هستند که از آنها بهره خواهند برد . فیسبوک در پستی وبلاگی درباره‌ی همین کاربردها نوشت ؛

ما روی فعالیت‌ های رباتیک متمرکز شده‌ ایم تا نه‌ تنها ربات‌ ها را بهبود ببخشیم ، بلکه مرزهای هوش مصنوعی را نیز در سال‌ ها و دهه‌ های پیش رو گسترش دهیم . اگر بخواهیم به مفهوم ماشین‌ هایی با توانایی فکر کردن ، برنامه‌ ریزی و منطق شبیه به انسان نزدیک شویم ، باید سیستم‌ های هوش مصنوعی بسازیم که بتوانند در موضوعات گوناگون و حتی فراتر از دنیای دیجیتال ، یادگیری خودکار داشته باشند

فیسبوک به‌ شدت تلاش می‌ کند تا تأثیرگذاری‌ اش را از مجموعه‌ی اپلیکیشن‌ های شبکه‌ی اجتماعی و پیام‌ رسان به جهان واقعی یعنی اتاق خواب ، آشپزخانه یا دفتر کار مردم بیاورد . در چنین مسیری ، کارگزارهای هوشمند غول شبکه‌ های اجتماعی باید رویکردی قویتر و پیچیده‌ تر داشته باشند . البته قطعا ما در آینده‌ی نزدیک شاهد « ربات فیسبوک » به مفهوم واقعی نخواهیم بود !!

دیدگاه مشتریان

مطالب مرتبط

همه چیز در رابطه با بیت کوین

با افزایش اهمیت روز افزون بیت کوین و فناوری پول ‌های رمزنگاری شده ، بر ...
همه چیز در رابطه با بیت کوین
21 امتیاز 4.9 ستاره

بررسی پهپاد پیشرفته DJI STORM

کمپانی DJI پیشرفته‌ ترین پهپاد خود را با طراحی جدید و متفاوتِ قسمت حمل دوربین ...
بررسی پهپاد پیشرفته DJI STORM
11 امتیاز 5 ستاره

دیجی کالا نکست ؛ بازوی نوآوری دیجی کالا

دیجی‌ کالا با هدف توسعه هرچه بیشتر هوش مصنوعی و حمایت از استارتاپ های فعال ...
دیجی کالا نکست ؛ بازوی نوآوری دیجی کالا
11 امتیاز 5 ستاره

اولین ترانزیستورهای چهار حالته

دانشمندان ترانزیستورهای جدیدی ساخته‌‌ اند که می‌‌ توانند علاوه‌ بر صفر و یک ، دو ...
اولین ترانزیستورهای چهار حالته
11 امتیاز 5 ستاره
error:
به کارگاه دانشمندان و مخترعان دیوانه خوش آمدیددرباره ما
+ +
Top